Jak dobrać kolor farby?
Kolor ścian to element, który ma ogromny wpływ na wystrój wnętrza. Odpowiednio dobrany będzie dobrze się prezentować w zestawieniu z meblami i dodatkami. Jednak źle dopasowany odcień może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać chłodno i ponuro. Jak dobrać kolory ścian? Na co zwrócić uwagę? Flügger radzi!
Co znajdziesz w tekście:
- Kolor farby – co wpływa na jego odbiór?
- Jak dobrać kolor farby do pomieszczenia?
- Kolory ścian – wybierz je z Flügger!
Kolor farby – co wpływa na jego odbiór?
Zanim zdecydujesz się na konkretny odcień farby, najpierw go przetestuj. Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu, które często bywa złudne. Odbiór koloru zależy od kilku czynników – jeśli nie przetestujesz go w różnych warunkach, może okazać się, że uzyskasz inny efekt na ścianie, niż początkowo się tego spodziewałeś. Jest to bardzo prawdopodobne, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wybór farby do ściany tylko na podstawie zdjęcia. Co wpływa na odbiór koloru we wnętrzu?
Wykończenie farby – matowe lub satynowe
Decydując się na konkretny kolor farby, weź pod uwagę jej wykończenie. W zależności od tego, czy wybierzesz produkt matowy, czy satynowy, uzyskasz inny efekt. Dlaczego? Ponieważ od różnych powierzchni inaczej odbija się światło, przez co możesz mieć wrażenie, że kolor wygląda inaczej.
Farby matowe
Decydując się na farbę matową, pamiętaj o kilku kwestiach. Zaletą tego typu produktów, jest to, że pomagają one ukryć niedoskonałości na ścianie. Jeśli więc powierzchnia ma nierówności, farba matowa będzie lepszym wyborem niż satynowa.
Jeśli chodzi o postrzeganie koloru, pamiętaj, że farby matowe delikatnie osłabiają jego intensywność. Z tego powodu nie sprawdzą się w przypadku bardzo ciemnych barw.
Dodatkowo farby matowe absorbują światło, lecz go nie odbijają i zachowują swój odcień nawet w różnych warunkach oświetleniowych.
Farby satynowe
W przeciwieństwie do farb matowych, satynowe podkreślają fakturę ściany, co może uwypuklić niedoskonałości. Dedykowane są więc do niechropowatych powierzchni. Są za to łatwiejsze w czyszczeniu, dzięki czemu sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia – np. w kuchni czy pokoju dziecięcym.
Świetnie sprawdzą się w przypadku ciemnych kolorów ścian, ponieważ sprawiają, że odcienie są głębsze i intensywniejsze. Pamiętaj jednak, że farby satynowe lekko zmieniają odcień w sztucznym oświetleniu, dlatego, zanim zdecydujesz się na pomalowanie ścian, sprawdź dokładnie, jak prezentuje się wybrany kolor w różnym otoczeniu.
Naturalne światło
Ważnym czynnikiem, który wpływa na odbiór koloru we wnętrzu, jest naturalne światło. W tym przypadku szczególne znaczenie ma ekspozycja okien w pomieszczeniu, do której powinien być dobrany odpowiedni kolor. To właśnie przez okno wpada do wnętrza światło słoneczne, z którym pracuje farba.
Aby zobaczyć jak wpływa ekspozycja okien a odbiór kolorów ścian POBIERZ E-PORADNIK.
Oświetlenie sztuczne
Farba pracuje również ze sztucznym światłem, dlatego ważny jest odpowiedni wybór oświetlenia do pomieszczania, zwłaszcza w kuchni czy salonie. Pamiętaj, że zmiana żarówki może wpłynąć na odbiór koloru, dlatego jeśli chcesz uniknąć niekorzystnej zmiany, zawsze wybieraj taką samą temperaturę barwową światła (K).
Kolory ciepłe i zimne
To, czy wybierzesz kolory zimne, czy ciepłe, będzie miało duży wpływ na nastrój we wnętrzu. Dlatego weź pod uwagę, czy w danym pomieszczeniu chcesz się zrelaksować, czy wręcz przeciwnie – pobudzić kreatywność. Od tego powinien być uzależniony Twój wybór. Znaczenie ma również wielkość pomieszczenia – inne wrażenie optyczne zyskasz dzięki ciepłym barwom, a inne decydując się na chłodniejsze odcienie.
- Ciepłe kolory ścian – pobudzają kreatywność i dodają energii. Dodatkowo sprawiają, że duże pomieszczenia wydają się bardziej przytulne. Ciepłe kolory wybierz do pomieszczeń, w których czas spędza się aktywnie – kuchni, salonu czy pokoju dziecka.
- Zimne kolory ścian – wyciszają, pomagają się skoncentrować i zrelaksować. Optycznie powiększają pomieszczenie, sprawiając, że wydaje się bardziej przestronne. Zimne kolory wybierz do miejsc, w których odpoczywasz lub pracujesz – łazienki, sypialni lub biura.
Otoczenie
Jak dobrać kolor ścian do otoczenia? Duże znaczenie mają elementy, które znajdują się w pomieszczeniu, takie jak meble i dodatki, ale również kolor podłogi, drzwi czy okien. Dlatego właśnie tak ważne jest przetestowanie odcienia farby, zanim ostatecznie zdecydujesz się pomalować nim ściany. Pamiętaj również, że wybór koloru na podstawie inspiracji czy zdjęcia to duże ryzyko – może się on różnić w zależności od ekranu, na którym go oglądasz lub karty graficznej. Dodatkowo zdjęcia inspiracyjne są poddawane obróbce graficznej, co również wpływa na wygląd koloru.
Jak dobrać kolor farby do pomieszczenia?
Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają ogromny wpływ na postrzeganie kolorów. Jak zyskać pewność, że wybrany odcień rzeczywiście dopasuje się do Twojej wymarzonej wizji? Z pomocą przychodzą próbki kolorów, które ułatwią Ci podjęcie odpowiedniej decyzji.
Aby dopasować odpowiedni kolor farby Flügger, skorzystaj z dwóch dostępnych opcji testowania.
Kolory ścian – wybierz je z Flügger!
Komponując kolorystykę wnętrza, skorzystaj z karty koloru lub puszki farby. Jak jeszcze ułatwić sobie wybór odpowiedniego odcienia?
Twórz moodboardy
Tablice inspiracyjne pozwolą Ci na odpowiednie zestawienie kolorów. Zastanów się, co Cię inspiruje – natura, moda, malarstwo, podróże? Czerp z nich inspiracje! Wybierz fotografie/obrazy, które najbardziej Ci się podobają, przypnij je do tablicy lub ułóż na podłodze i zastanów się, jak odwzorować efekt w danym pomieszczeniu. Wybierz bazę, dobierz odcienie i stwórz przestrzeń pełną kolorów i marzeń.
Zestawiaj kolory we wnętrzu
Kolor bazowy
Aby odpowiednio zaaranżować pomieszczenie, wybierz najpierw kolor bazowy – to dominujący odcień, który będzie bazą projektu i neutralnym tłem dla mebli oraz ulubionych dodatków. Na podstawie koloru bazowego stworzysz całą aranżację.
Kolory uzupełniające
Łączą się harmonijnie z bazowymi, dzięki czemu tworzą spójną kompozycję.
Kolory akcentowe
Używa się ich na mniejszej płaszczyźnie. Pełnią one funkcję dekoracyjną – to np. pasy na ścianie lub listwy. Ich zadaniem jest ożywić wnętrze i dodać mu charakteru.
Zastosuj zasadę: 60/30/10
Aby odpowiednio zestawić ze sobą kolory ścian, zastosuj zasadę 60/30/10. Polega ona na właściwym dobraniu proporcji. 60% pomieszczenia powinien zająć kolor podstawowy, będący bazą dla całego pomieszczenia. Aby nie przytłaczał wnętrza, wybierz odcień neutralny lub stonowany. Kolejne 30% pomieszczenia powinien zająć kolor uzupełniający – nieco odważniejszy, który harmonijnie dopełni bazowy odcień pomieszczenia. Z kolei pozostałe 10% zostaw na kolor akcentowy, który ożywi pomieszczenie oraz wydobędzie z niego głębię. To kolor zarezerwowany dla elementów dekoracyjnych, listew, drzwi, mebli lub zdobień na ścianie. Kolor akcentowy może stać w opozycji do barwy bazowej.
Odpowiednio zestawione ze sobą kolory pozwolą stworzyć spójną aranżację wnętrza, która – w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać – doda Ci energii lub pozwoli się wyciszyć. Modne kolory farb znajdziesz w sklepie Flügger.
Sprawdź paletę ponadczasowych kolorów Flügger!
Jeśli jeszcze nie wybrałeś wymarzonego odcienia, zdecyduj się na próbkę koloru w formie karty A5 lub puszki farby. A jeśli szukasz więcej inspiracji, pobierz nasz E-Przewodnik Flügger i sprawdź, jak krok po kroku wybrać idealny kolor do swojego wnętrza!