Jadalnia w ciepłych kolorach — zobacz, na jakie postawić!
Jadalnia to miejsce w domu, które tętni życiem — jednak często jest wyparta w aranżacji wnętrz przez kuchnię i salon. Zadbajmy o nasze jadalnie i podtrzymujmy w nich ogień z naszych ognisk domowych!
Marzy Ci się jadalnia niczym z mediów społecznościowych? Pokażemy Ci inspiracje i kilka najprostszych sposobów na to, jakie kolory wybrać do nowoczesnej, pełnej życia jadalni.
Jadalnia w ciepłych kolorach — dlaczego warto?
W polskich mieszkaniach z reguły nie przywiązujemy uwagi do tego, jak ma wyglądać nasza jadalnia — jest to zazwyczaj wynikowa aranżacji całego mieszkania. Czas to zmienić!
Jadalnia to miejsce, gdzie zapraszamy gości, spożywamy wspólnie posiłki, organizujemy wspaniałe wydarzenia oraz odbywamy życiowe rozmowy przy stole. Dlatego musimy zadbać o odpowiednią atmosferę tego miejsca! Zwróć uwagę na aranżacje wnętrza, bo to dzięki niej otrzymasz cudowny klimat. Postaw w jadalni na ciepłe kolory, które poprawią twoje samopoczucie, ciepło otulą i wzmogą apetyt.
Jadalnia w stylu glamour nadaje wnętrzu elegancji, wzbudzając w nas wyrafinowanie oraz szykowność. Odpowiedzią na styl glamour jest stylu rustykalny inspirowany slow life oraz naturą,
który daje nam odczuć swobodę oraz ciepło w swoich wnętrzach. Pamiętaj, że nowoczesna jadalnia to wnętrze, które łączy i jednoczy ludzi, więc powinni czuć się w nim miło, przyjemnie i komfortowo!
Ciepłe kolory w jadalni — czyli jakie?
Jadalnia w ciepłych kolorach to nie tylko czerwień i inne jej odcienie. Pamiętaj, że kolor ścian wpływa na nasze samopoczucie, a czerwień w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi i wzbudza agresję. Dlatego w jadalni doskonale sprawdzi się beżowy (kojący nerwy), brązowy (dający poczucie bezpieczeństwa), pomarańczowy (pobudzający trawienie), żółty (pobudzający apetyt) oraz biały (potęgujący uczucie głodu). Wybierz odpowiadające tobie nasycenie i odcień koloru, a następnie dodaj do niego zimny odcień innej barwy — dzięki temu otrzymasz harmonijną aranżację całego wnętrza. Zestaw ze sobą żółty oraz szary — skupiający lub beżowy i niebieski — wyciszający.
Nie bój się łączenia na ścianach jasnych i ciemnych kolorów. Szmaragdowa zieleń to doskonały wybór, zestaw ją z beżami lub ciepłą bielą.
Jeśli wolisz klasykę w stylu skandynawskim postaw na biel na ścianach, a kolor zastosuje w formie akcentu. Jeśli myślisz o stylowej jadalni, to zdecyduj się na wzorzyste tapety, które będą idealnym tłem dla pięknych mebli. Nie zapomnij, że sercem jadalni jest stół — to przy stole odbywa się całe życie towarzyskie. Wyeksponuj go i wybierz stół, przy którym będą miejsca dla wszystkich domowników! Mała jadalnia nie będzie problemem! Wybierz do niej rozkładany stół, który stawia na funkcjonalność wnętrza. Nie zapomnij również o krzesłach, które są ważnymi elementami jadalni. Pamiętaj, że nie ma konieczności, aby krzesła pełniły tylko funkcję siedzisk, bo mogą stać się częścią całej koncepcji! Zdecyduj się na krzesła w różnych kolorach, miksuj style — to totalny must have w nowoczesnych wnętrzach tego sezonu. Aby dopełnić atmosferę postaw na odpowiednie oświetlenie o ciepłej barwie, przytulne tekstylia (zasłony, poduszki) oraz pięknie zastawiony stół (świece, kolorowa zastawa, wzorzyste serwetki). Zobacz, że w łatwy sposób możesz mieć jadalnię jak z pierwszych stron gazet!
Oddziel kuchnię od jadalni za pomocą koloru!
W ostatnich latach standardem w polskich mieszkaniach stała się kuchnia otwarta na salon i jadalnię. Co zrobić, kiedy chcesz wizualnie wydzielić dwa pomieszczenia? Postaw na kolor! Przy pomocy kolorów jesteśmy w stanie podzielić pomieszczenie na strefy.
Jednym ze sposobów jest kontrast ścian. W sytuacji, kiedy kuchnia i jadalnia mają wspólną jedną ścianę — część kuchenną pomaluj na ciemny kolor, a część jadalni na jasny kolor. Dzięki temu otrzymasz optycznie postawioną niewidzialną ścianę pomiędzy tymi funkcjami.
Jeśli Twoje mieszkanie jest w jednej tonacji kolorystycznej lub nie lubisz mocnych kontrastów, zdecyduj się na podział ścian delikatną różnicą w nasyceniu koloru lub wybierz jego inny odcień.
Kolejnym sposobem na wydzielenie dwóch pomieszczeń, jest operowanie wizualnymi wysokościami pomieszczenia. Ciemny sufit obniża wnętrze, a jasny kolor je podwyższa. Pomaluj sufit w kuchni na kolor czarny, a część sufitu nad jadalnią na kolor biały. W efekcie czego kuchnia będzie wyglądała na bardziej kompaktową, a jadalni dodasz strzelistości.
Kontrastowymi kolorami, które skutecznie sprawdzą się w podobnej sytuacji, są grafit z szarym oraz granat z błękitem. Zastosuj na ścianach tapety oraz inne elementy ozdobne takie jak lamele, sztukaterie oraz panele ozdobne. Nie bój się eksperymentować i łącz ze sobą ulubione kolory, bo to ty kreujesz własną przestrzeń!
Pamiętaj, że obok funkcjonalności i estetyki musi stać atmosfera wnętrza. Dzięki kolorom ścian jesteśmy w stanie operować klimatem bez najmniejszego problemu. Wykorzystaj to i stwórz wnętrze, które odpowie na wszystkie twoje potrzeby!
Przetestuj kolory farb za pomocą kartonowych próbek Flügger. Dzięki idealnie odwzorowanym kolorom możesz zdecydować, na jaki kolor pomalować jadalnię.